İPA (İZOPROPİL ALKOL)

blankİzopropil alkol (IUPAC ismi: propan-2-ol), C3H8O, C3H7OH veya CH3CHOHCH3 (bazen i-PrOH şeklinde de temsil edilir) kimyasal formüllerine sahip bileşik. Renksiz ve yanıcıdır. Güçlü bir kokusu vardır. Alkol karbon atomunun diğer iki karbon atomuna ve propil grubunun hidroksil grubuna bağlı olduğu bu bileşik -bazen (CH3)2CHOH şeklinde de gösterilir- ikincil alkolün en basit örneğidir.1-propanol'ün yapısal izomeridir. Evsel ve endüstriyel alanda çeşitli kullanılır. İçilince sarhoşluğa sebep olur. Metanol ve etilen glikol kadar toksik değildir.Bir hidroksil grubuna bağlı  izopropil grubu olarak, alkol karbon atomunun diğer iki karbon atomuna bağlandığı en temel sekonder alkol çeşididir.

Ayrıca 1-propanol ve etil metil eterin yapısal bir izomeridir.

Çok çeşitli endüstriyel ve ev kimyasallarının üretiminde  kullanılır ve antiseptikler, dezenfektanlar ve deterjanlar gibi kimyasallarda sık kullanılan bir komponenttir.

1990 yılında  Amerika’da  45.000 ton izopropil alkol, genellikle kaplamalar ve endüstriyel prosesler  için solventolarak kullanıldı. O yıllarda 5400 metrik ton ev kimyasalı ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılmıştır.

İzopropil alkol, düşük toksisitesi nedeniyle en çok  farmasötik uygulamalar için kullanımı oldukça ünlüdür. Bazı izopropil alkol, kimyasal bir ara madde olarak kullanılır. İzopropil alkol bazı kimyasal proseslerle asetona dönüştürülebilir, fakat  kümen işlemi daha önemlidir. Benzin de katkı maddesi olarak da kullanılır.

İzopropil alkol, "gaz kurutucu" olarak yakıt katkı maddelerinin önemli bir komponentidir.

Önemli miktarlarda kullanıldığında , benzinden ayrıldığı ve besleme hatlarında düşük sıcaklıklarda donabileceği için su yakıt depolarında bir sorun teşkil eder. Alkol suyu benzinden temizleyemez, fakat alkol benzindeki suyu çözer. Çözünür hale geldiğinde su, artık besleme hatlarında birikmediği ve donmadığı için , yakıtın kendisi ile tüketildiği için çözünmeyen su ile aynı riski taşımamaktadır.

İzopropil alkol sıklıkla aerosol kutularında ön cam veya kapı kilidi buz çözücü olarak satılmaktadır. İzopropil alkol, hidrolik fren sistemlerinden fren hidroliği izlerini gidermek için de kullanılır, böylece fren hidroliği fren balatalarını kirletmez ve zayıf frenlemeye sebep olmaz. İzopropil alkol ve su karışımları da ev yapımı ön cam yıkama sıvısında sık  olarak kullanılmaktadır.

 

CAS numarası 67-63-0
EINECS numarası 200-661-7
Moleküler formülü C3H8O
Moleküler ağırlığı 60.1 g/mol
Parlama noktası 12 0C
Erime noktası -89 .5 0C
Kaynama noktası 82.4 0C
Yoğunluk 0.786 g/cm3
Çözünüm Su-Eter
Koku Alkol benzeri
Asitlik değeri % 0.0009

 

Standart Ürün Spesifikasyonu

Saflık % 99.80 min.
Su % 0.05 max.
Sp-Gr ( 20 0C - 20 0C ) 0.785 – 0.787 g/ml
Asitlik 10 ppm max.
KMnO4 30 min.
Renk 5 APHA max.

Selüloz nitrat, selüloz asetat, butirat ve selüloz asetat propiyonat için yüksek potansiyel solvent gücü onu verniklerde, mürekkep ve incelticilerde kullanışlı yapar. Su bazlı akrilik boyalarda en iyi inceltici izopropil alkoldür. Temizlik ve ilaç sanayiilerinde kullanımı mevcuttur (temizlik spreyleri vb...).Yabani ot öldürücüler için monoizopropilaminin üretimi için kullanılır. Asetonun üretiminde (izopropanoloksidasyonu) ve onun türevlerinin üretiminde ve diğer kimyasallarda (izopropil asetat, izopropilamin, diizopropil eter, izopropilksantat, yağ asidi esterleri, ot öldürücü esterler ve aluminyumizopropoksit gibi) kullanılır. Diğer kullanımları; bira yapımında bir soğutucu, eşleştirme ajanı, dehidrasyon ajanı, koruyucu, ısı değiştirici ortam ve windscreenkonsantrelerdir. Ayrıca evsel ve kişisel bakım ürünlerinde ve ilaçlarda kullanılır.

 • Proses solventi:
 • Doğal ürünlerin (bitki, hayvan yağları ve katı yağlar, gum reçinesi, waxlar, boyalar, tatlandırıcılar, alkaloidler, vitaminler, su yosunu ve alglerin ekstrakiyonu, saflaştırılması,
 • Gıda ürünlerinin üretiminde taşıyıcı,
 • Organik kimyasalların saflaştırılması, kristalizasyonu, çöktürülmesi,
 • Sentetik polimerler (fenolik vernikler ve nitro selüloz vernikler gibi).
 • Kaplama ve boya solventi (çimento, primerler, boyalar ve mürekkepler)
 • Temizlik ve kurutma ajanı:
 • Elektronik parçaların üretimi, metaller ve fotoğrafik filmler için ve kağıtlar için, cam temizleyicilerde, sıvı sabunlar, deterjanlar ve aerosollerde,
 • Tıbbi ürünler; embrocationlarda ve masaj çözeltilerinde,
 • Güncel uygulanan preparatlarda solvent olarak;
 • Kozmetikler; saç tonikleri, parfümler, cilt losyonları, saç boya durulayıcı ve kalıcı bukle losyonları, cilt temizleyiciler, deodorantlar, tırnak cilaları, şampuanlar.
 • Temizleyiciler; waxlar, cilalar, boyalar, buz çözücüler, ayakkabı ve çorap spreyleri, böcek iticiler, saç spreyleri, deodorantlar, hava tazeleyiciler (air-freshener)
 • Aerosolsolvent olarak;
 • Medikal ve veteriner ürünleri; antiseptikler, gıda mantar öldürücüler, ilk yardım ve medikal buhar spreyleri, cilt yatıştırıcı (ağrı giderici), veteriner yara spreyleri, ev ve bahçe tipi böcek öldürücülerde kullanım alanı bulur.

 

İzopropil iso propil alkol nedir, ne demektir, ne işe yarar, nerede nerelerde kullanılır, hangi sektörde sektörlerde kullanılır, formülü nedir, teknik bilgi kullanım alanları nerelerdir, kullanılan alanlar, kullanılırmı, kullanım amacı, hakkında bilgi, görünüşü nasıldır, sıvımı sıvımıdır, tozmu tozmudur, ambalaj şekli nasıldır, nede nerede nerelerde suda alkolde yağda çözünür çözülür çözünürmü çözülürmü, nerde nerede nerelerde satılır, İzopropil satışını yapan satan firma firmalar eticaret internet sitesi siteleri hangileridir kimlerdir, nerede bulunur, bulabilirim alabilirim, satıcıları kimlerdir, kimyasal firmaları, kaç lira, kaç tl, fiyatı, satış, satışı, satış fiyatı, fiyatı nedir, ambalaj bidon çuval kilo kilogram kg litre lt fiyatı nedir, kaç para, nereden alabilirim bulabilirim, kullanılan asit, kullandığı asit, fiyatları, sanayide endüstride sanayisinde kullanılan kimyasallar, almak istiyorum, temin tedarik temini tedariği edebileceğim bulabileceğim yerler firmalar siteler, kimyasal firması firmaları ticaret internet eticaret siteleri, satın alma, alabileceğim yerler, satın al.

TOP