ETİL ASETAT

blank

Etil asetat (sistematik adıyla etil etanoat, kısaltılmış yazımıyla EtOAc veya EA), CH3COOCH2CH3 formülüne sahip bir organik bileşik. Bu renksiz sıvı bileşik, bazı yapıştırıcılar ve aseton gibi armut suyuna benzer tatlı bir kokuya sahiptir. Zehirli değildir. Etil asetat, etanol ve asetik asitin esteri olup, sanayide güçlü bir çözücü olması nedeniyle sık üretilen bir maddedir. Etil asetat 1985 yılında, Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa'da toplam 400.000 ton üretilmekteydi. 2004 yılına gelindiğinde ise bu sayı dünya çapında yaklaşık 1,3 milyon tonu buldu. Etil asetat kimya endüstrisinde  en başta  etil alkol  ve asetik asidin klasik Fischer esterleştirme reaksiyonu yoluyla sentezlenir. Bu karışım, oda sıcaklığında yaklaşık % 65 verimle estere dönüşür:

CHCH3HCO2H + CH3CH2OH → CHCH3HCO2CH2CH3 + H2O

Tepkime  asit katalizörlüğünde ile hızlandırılabilir ve su uzaklaştırılarak denge sağa kaydırılabilir.

Başka bir sentez yöntemide  Tishchenko reaksiyonunu kullanarak, iki eşdeğer asetaldehitin bir alkoksit katalizörü varlığında birleştirilmesiyle hazırlanır:

2 CH3CHO → CHCH3HCO2CH2CH3

Silikotungstik asit, asetik asidin etilen tarafından alkillenmesiyle etil asetat eldesi için kullanılır:

C2H4 + CHCH3HCO2H → CHCH3HCO2C2H5

blankEtil asetat, alkollü içeceklerde,tahıl ürünlerinde, turplarda, meyve sularında, bira, şarapta, alkollü içeceklerde bulunur. Doğal kaynağı olarak Anthemis nobilis (Roma papatyası) ve Rubus türleri tarafından elde edilir.

Etil asetat yapay meyve özlerinde aroma verici olarak kullanılır. Modifiye edilmiş özütü,  kafeinsiz çay yada  kahve üretiminde bir çözücü olarak kullanılır.Çay ve kahvedeki kafeinin uzaklaştırılmasını sağlar.

Meyve ve sebzeleri etiketlemek için kullanılan pigment ve mürekkepler için de kullanılır. Böcek biliminde , etil asetat böcek toplama ve araştırmada kullanım için etkili bir boğucudur. Etil asetat ile dolu  buhar toplanan bir öldürme fanusunda,  çoğunlukla yetişkin böcekleri hızla öldürür. Nem çekici özelliği olmadığından, etil asetat ayrıca böcekleri bir koleksiyon halinde toplamak  için uygun destek sağlayacak kadar yumuşak tutar.

TOP