Çinko Külçe Nedir

Çinko, mavimsi bir renkte olan kırılgan nitelikli bir metaldir. Periyodik element cetvelinde geçiş metalleri sınıfında yer almaktadır. En dikkat çekici özelliği kaynama sıcaklığının düşük olmasıdır. Bu özellik pirometalurji üretiminde dikkat edilen en önemli faktördür.

Saf çinko, döküm alaşımlarının elde edilmesinde önemli bir bileşendir. Plastik şekil değişikliğine elverişli değildir. Saflık derecesi yüzde 97 ile 99,5 aralığında değişmektedir. Çinko cevheri, maden yataklarından çıkarıldığı şekilde doğrudan tüketilmesi zordur. Konsantre edilmesi gerekmektedir. Çinko ergime sıcaklığı 420 derecedir. Döküm özellikleri iyidir. Ağır bir metaldir. Gıdalar ile temas etmesi tehlikelidir.

 • Çinko, dökülmüş halde iken sert ve kırılgan yapıdadır. Sıcaklık 120 derece iken şekillendirilebilir. Halk dilinde "sahte gümüş" olarak da isimlendirilir. "Zn" sembolüyle gösterilir. Dünya yerkabuğunda en fazla yer alan 23. elementtir.
 • Aktif kimyasal yapısı ve kolay bir şekilde diğer metallerle alaşım yapabilmesi özelliğinden dolayı sanayide alaşım ve bileşik üretiminde çok fazla kullanılmaktadır. Elektropozitif özelliği çok kuvvetlidir. Demir çelik ürünlerinin aşınmasına karşı korumada çok önemli bir fonksiyona sahiptir.

Türkiye'de en fazla çinko rezervi Rize Çayeli'nde bulunmaktadır. Türkiye'de cevherlerin işlenerek külçe çinko haline getirilmektedir.

Günümüzde en çok çinko cevher üreten ülkeler Kanada, Çin, ABD, Avustralya'dır.

Çinko, genellikle korozyondan korunmak için, otomotiv sektöründe döküm kalıpları için, çinko külçe üretimi ve çinko alaşımları üretimi için kullanılmaktadır. Elementinin esas olarak kullanılma nedeni korozyonun yüksek direncine dayanmasıdır. Bu nedenle galvanizleme işlemlerinde kullanılır.

 

blank

çinko-külce

 

Dünyada çinko tüketiminin yaklaşık yarısı galvanizleme işlemi sebebiyle tüketilir. Çinko anot özellikte olduğu için çelik yüzeyini koruyabilmektedir. Pil ve akü sanayisinde en çok kullanılan çinko levhalarıdır. Çinko çok yüksek bir genleşme katsayısına sahiptir.

Çinko külleri işlenerek metal çinko ve metal çinkodan külçe çinko istanbul üretilmektedir. Müşteri istediği takdirde alüminyum, kalay içerikli alaşımlar da yapılmaktadır.

A Plus Galvaniz fabrikalara bakır katot, bakır filmaşin, bakır tel, çinko külçe, alüminyum külçe, kalay külçe, kurşun külçe, demir saç uygun fiyat üzerinden satış, stok ve tedarik sağlanmaktadır.

Tedarik sürecinde depolama hizmetleri, karayolu taşımacılığı, hava yolu taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı seçenekleri bulunmaktadır.

 

Zn 99,920%
Fe % 0,004 maks
Pb 0,0020 maksimum%
Mn 0,005 maksimum%
Mg 0,0006 maksimum%
için % 0,001 maks
Ni 0,007 maksimum%
Sn 0,0008 maksimum%
sb % 0,03 maksimum
CD % 0.0011 maks
ile 0,0130 maksimum%

 

% 99 Çinko Külçeler

 

Zn 99,138%
Fe % 0.020 maks
Pb 0,700 maksimum%
Mn % 0,008 maks
Mg 0,0004 maksimum%
için % 0,001 maks
Ni 0,005 maksimum%
Sn % 0,001 maks
sb 0,090 maksimum%
CD 0,0014 maksimum%
ile 0,0120 maksimum%

Çinko Külçe Hakkında Bilgi

Çinko Nedir (Latince: Zinkum, İngilizce: Zinc, Almanca: Zink), mavimsi açık gri renkte, kırılgan bir metal. Elementlerin periyodik tablosunda geçiş elementleri grubunda yer alır. Düşük kaynama sıcaklığı dikkat çekicidir. Bu değer özellikle pirometalurjik metal üretiminde çok belirleyici bir etmendir. Dökülmüş halde sert ve kırılgandır. 120 °C'de şekillendirilebilir. Elektrokimyasal potansiyel dizisinde demirden daha negatif değerdedir. Böylece çinko anot olarak katodik korozyon korumada önemli bir kullanım bulur. Galvanizleme bu tür uygulamalardan biridir.

Çinko, dünyada yıllık kullanım miktarı açısından demir, alüminyum, ve bakırdan sonra gelir. Çinko:

 • korozyondan korunma amacıyla, çelik gibi diğer metallerin galvanize edilmesinde,
 • pirinç, nikelli gümüş, değişik lehimler, alman gümüşü gibi alaşımların yapımında,
 • genellikle otomotiv endüstrisinde döküm kalıplarında,
 • pillerin gövdelerinin yapımında kullanılır.
 • Çinko oksit, sulu boyalarda beyaz pigment olarak ve lastik sanayiinde aktivatör olarak kullanılır. Reçetesiz satılabilen bazı merhemlerin bileşiminde bulunur ve ince bir tabaka halinde uygulandığında cildin su kaybetmesini önler. Yazın güneş, kışın da soğuk yanıklarına karşı koruyucudur. Bebeklerin bez bağlanan bölgelerinde çok az miktarda kullanılarak ciltte meydana gelebilecek kızarıklıklar önlenebilir. Yaşa bağlı göz hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.
 • Çinko klorür, deodorantlarda ve ahşap koruyucu olarak kullanılır.
 • Çinko sülfür, karanlıkta parlayan pigment olarak saatlerin akrep ve yelkovanlarında kullanılır.
 • Çinko metil, (Zn(CH3)2) pek çok organik maddenin sentezinde kullanılır.
 • Çinko, pek çok günlük vitamin ve mineral ilaçlarının bileşenidir. Cildin ve kasların erken yaşlanmasını önleyen anti-oksidan özellikler taşıdığına inanılmaktadır.
Fiziksel Özellikleri
Maddenin hâli katı
Yoğunluk 7,14 g/cm³
Sıvı hâldeki yoğunluğu 6,57 g/cm³
Ergime noktası 692,68 °K
419,53 °C
Kaynama noktası 1180 °K
907 °C
Ergime ısısı 7,32 kJ/mol
Buharlaşma ısısı 123,6 kJ/mol
Isı kapasitesi 25,390 J/(mol·K)
Atom özellikleri
Kristal yapısı Hegzagonal
Yükseltgenme seviyeleri (2+) Amfoter oksit
Elektronegatifliği 1,65 Pauling ölçeği
İyonlaşma enerjisi 906,4 kJ/mol
Atom yarıçapı 135 pm
Atom yarıçapı (hes.) 142 pm
Kovalent yarıçapı 131 pm
Van der Waals yarıçapı 139 pm
Diğer özellikleri
Elektrik direnci 59,0 nΩ·m (20°C'de)
Isıl iletkenlik 116 W/(m·K)
Isıl genleşme 30,2 µm/(m·K) (25°C'de)
Ses hızı 3850 m/s (25 °C'de)
Mohs sertliği 2,5
Vickers sertliği ? MPa
Brinell sertliği 412 MPa

blank

Çinko Üretimi Harita

2006 yılı Dünya Çinko Üretimi, önde gelen üreticiler ve üretimlerinin toplam üretime oranını gösteren harita

 • çinko külçe üreticileri
 • külçe çinko alan firmalar
 • çinko üreticileri
 • çinko külçe üretimi
 • zamak külçe
 • istanbul metal çinko
 • külçe çinko kg fiyatı
 • külçe kalay fiyatları
TOP